نیرو کابل زاگرس

مقایسه سیستم کابل کشی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ ولت

مقایسه سیستم کابل کشی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ ولت
23 سپتامبر 2021
admin
1302

کابل کشی 110 یا 220 ولت ؟ نیرو کابل زاگرس

نیرو کابل زاگرس : در رابطه با مقایسه سیستم کابل کشی ۱۱۰ ولت با ۲۲۰ ولت باید بدانیم  که هر دو سیستم  ۱۱۰ ولت و ۲۲۰ ولت کار یکسانی را انجام می دهند بدین معنا که هر دو سیستم توانی را ایجاد می کنند که خرو جی های برقی را فعال می کند.

اگر برق رسانی ۲۲۰ولت انجام شود  جریان کمتری در مقایسه با سیستم برق رسانی ۱۱۰ولت مود نیاز خواهد بود . نیرو کابل زاگرس در برق ساختمان همیشه با ولتاژ ۲۲۰ ولت سروکارداریم . به جز برق آسانسور که سه فاز بوده و برق کار ساختمان زیاد با آن سرو کار ندارد و نصب آن وظیفه نصاب آسانسور است.

در این رابطه  نیاز است در ابتدا به ولتاژ بپردازیم:

ولتاژ چیست؟

ولتاژ در واقع یک نیرو یا انرژی الکتریکی است که سبب ایجاد جریان الکتریکی در سیم یا مدار می شود و واحد اندازه گیری آن ولت است . و ولتاژ برق در کشورهای مختلف متفاوت است.

همچنین توان را برحسب واحد وات می سنجند .

جریان چیست؟

جریان یعنی حرکت الکترون ها در یک مسیر مشخص مثلا در سیم. که این الکترون ها از آخرین لایه ظرفیت اتم خود جدا شده اند و در یک مسیر در حال حرکت هستند . بدین معنا که مقدار  انرژی که نیروی الکتریسته با خود حمل می کند . واحد جریان برق آمپر است.

توان چیست؟

توان چیست؟

مقدار انرژی که دستگاه در مدت زمان خاصی مصرف می کند و واحد آن وات است. اصول کابل کشی در سیستم های ۲۲۰ ولت و ۱۱۰ولت در کابل کشی معمول ۱۱۰ولت به سه سیم فاز ، نول و ارت نیاز داریم

 اما در سیستم های کابل کششی ۲۲۰ولت می توانیم  از دو گزینه سه یا چهار سیم استفاده کنیم. سیم های قرمز و مشکی نیرو کایل زاگرس در برق ۲۲۰ولت هر کدام  ۱۱۰ولت برق دارند و سیم سبز به عنوان سیم ارت در نظر می گیرند. در حالت چهار سیم یک سیم سفید نیز وجود داد که سیم نول یا مشترک نامیده می شود.

 در پایان کار سیم کشی برای اینکه مشکلی پیش نیاید پریز های برق ۱۱۰ ولت و ۲۲۰ ولت را به شکلی متفاوت از هم طراحی و تولید می کنند. پریزهای استاندارد ۱۱۰ ولت برای خروجی های سه شاخه تولید می شود که سوراخ وسط آن برای ارت است. دو سوراخ دیگر دارای ابعاد متفاوت هستند .

در برق ۲۲۰ ولت پریزها دارای ۳ یا چها سوراخ هستند.

همچنین برق ۲۲۰ولت دارای از نقطه نظر جریان مصرفی دارای بهره وری بالاتری است زیرا برای تامین توان یکسان با افزایش ولتاژ به جریان کمتری نیاز دارد و همانگونه که قبلا گفته شد این افزایش جریان به معنایی افزایش خطرات ایمنی برق ۲۲۰ولت نسبت به ۱۱۰ولت است.

 

مسایل ایمنی

باید این نکته را در نظر داشت که ولتاژ و آمپر بالا می  تواند یک شوک الکتریکی بسیار خظر ناک باشد و مقدار شوک منجر به مرگ  80میلی امپر است و جریان بالاتر نسبت به ولتاژ بالا در شرایط مقاومت یکسان ، خطرناک تر می باشد.

 بر این اساس سیستم برق رسانی ۱۱۰ولت به امنیت بیشتر ی دارد  چون ولتاژ کمتری را مورد استفاده قرار می دهد.و اگر بخواهیم آن را با سیستم ۲۲۰ ولت مقایسه کنیم عبور جریان آن در حد نصف می باشد.

سیستم ۲۲۰ولت جریان بیشتری را عبور می دهد و می تواند خطرات احتمالی زیادتری را در پی داشته باشد.

با این وجود در مناطق مسکونی در آمریکا از هر دو سیستم برق رسانی اعم از ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت استفاده می شود. اکثر پریزها در منازل برق ۱۱۰ ولت دارند و تعداد کمی از پریزها به ۲۲۰ ولت مجهز هستند.

هر دو خروجی دارای اتصال به زمین هستند با این وجود باید موارد ایمنی را رعایت کرد.

معمولا اکثر لوازم برقی که قابلیت حمل و نقل دارند با سیستم ۱۱۰ ولت کار می کنند  اما برخی وسایل همچون اجاق های برقی و ابزار برقی ای که توان بالا دارند همچنین کمپرسورها نیاز به سیستم برق رسانی ۲۲۰ ولت دارند. در واقع تفاوت اصلی سیستم برق رسانی ۱۱۰ ولت با ۲۲۰ ولت این است که برخی وسایل و ابزار ها نیاز دارند که به پریزی متصل شوند که توان خروجی آن ها بالاتر است.

برای روشن شدن یک وسیله برقی می بایست آن وسیله را بین دو نقطه وصل کنیم که آن دو نقطه دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی باشند.

سیستم ۱۱۰ ولت بهتر است یا ۲۲۰ ولت

لازم است بدانیم که هر دو سیستم برق رسانی ۱۱۰ ولت و ۲۲۰ ولت مزایا و معایب خاص خود را دارند در مصارف خانگی با توجه به نظر گرفتن امنیت ۱۱۰ ولت بهتر است و منابع تغدیه سوییچینگ در حالت بهتری قرار می گیرند. اما در بسیاری از کشورها از سیستم برق رسانی ۲۲۰ ولت استفاده می شود زیرا وقتی ولتاژ بالا باشد تلفات خط و قدرت مورد نیاز برای انتقال کمتر خواهد شد.

در واقع در اکثر کشورها با توجه به میزان وسعت کشور، و تعداد نیروگاه های آن و فواصل نیروگاه ها از مناطق شهری ، تدابیر و تصمیمات مختلفی برای استفاده از برق ۱۱۰ ولت یا ۲۲۰ ولت انجام می پذیرد.

همانطور که اشاره کردیم با افزایش دادن میزان ولتاژ برق ، به هدر رفتن انرژی الکتریکی در زمان انتقال برق کاهش پیدا می کند و از همین رو در اکثر سیستم های انتقال انرژی از نیروگاه ها تا شهر از ولتاژ بالا استفاده می شود.

در پایان باید گفت که سیستم برق رسانی ۱۱۰ ولت نسبت به سیستم برق رسانی ۲۲۰ ولت خطر کمتری برای انسان ها دارد. در واقع علت برق گرفتگی در انسان  میزان جریان عبوری از بدن می باشد که این جریان به میزان ولتاژ بستگی دارد . از معایب سیستم برق رسانی ۱۱۰ ولت می توان به کم بودن ولتاژ در آن اشاره کرد که امکان استفاده از برخی از وسایل برقی را به ما نمی دهد.

در صورت برق گرفتگی با سیستم ۲۲۰ ولت صدر در صد خطر مرگ وجود دارد اما در برق ۱۱۰ ولت به اندازه ۲۲۰ ولت خطرناک نیست.

تولید برق ۱۱۰ ولت هزینه کمتری دارد و خرابی دستگاه های نیروگاه در آن کمتر است در واقع عمر تجهیزات نیروگاهی ۱۱۰ ولت حداقل دو برابر تجهیزات نیروگاهی ۲۲۰ ولت می باشد.

مصرف برق ۲۲۰ ولت معمولا با خسارت های زیادی همراه است و عمر مفید دستگاه های برقی را کم می کند. 

مقالات مرتبط

نیرو کابل زاگرس کابل های فشار قوی و فشار ضعیف 8 سپتامبر 2021

نیرو کابل زاگرس کابل های فشار قوی و...

تکنولوژی کابل ها در نیرو کابل زاگرس : نیرو کابل زاگرس مهمترین و اصلی ترین وسیله در صنعت برق سیم و کابل برق ساختمان است، که وظیفه هدایت برق را به عهده دارد. نقش کابل های فشار قوی و فشار ضعیف در...

دسته‌بندی نشده ادامه مطلب
نکاتی درمورد روکش کابل های ضد آتش نیرو کابل زاگرس 18 سپتامبر 2021

نکاتی درمورد روکش کابل های ضد آتش نیرو...

نکاتی درمورد روکش کابل های ضد آتش نیرو کابل زاگرس واحد تحقیق و توسعه نیرو کابل زاگرس دراین مقاله به بررسی نکاتی در مورد روکش کابل های ضد آتش می پردازد که در این رابطه ذکر مقدمه ذیل ضروری می...

دسته‌بندی نشده ادامه مطلب
استانداردهای تابلو برق [ 0 تا 100 استاندارد فنی، سیم کشی، بدنه و راه اندازی تابلو برق] 6 سپتامبر 2023

استانداردهای تابلو برق [ 0 تا 100 استاندارد...

استانداردهای تابلو برق آیا تا بحال تابلوهای برق را در خیابان‌‌ها، منازل مسکونی و تجاری، کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی دیده‌اید؟ آیا می‌دانید برای ساخت هر تابلو برق چه استانداردهایی رعایت شده‌است؟ استانداردهای تابلو برق شامل چه مواردی می‌شوند؟ انواع استانداردهای...

دسته‌بندی نشده ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

تمامی حقوق متعلق به شرکت نیرو کابل زاگرس است